Fanoušci Hvězdných válek se sešli v Holešovicích: Výročí oslavily stovky dětí i dospělých
Médium: Blesk.cz
Autor: Tadeáš Provazník
Datum vydání: 7. května 2017
Odkaz na článek: Fanoušci Hvězdných válek se sešli v Holešovicích: Výročí oslavily stovky dětí i dospělých


Již třetí ročník Star Wars dne oslavili v sobotu fanoušci celosvětového fenoménu Hvězdných válek. Zhruba stovka příznivců prošla nejdříve centrem Prahy, řada z nich v kostýmech postav z této kultovní série. Poté se sešli v Holešovicích ve známém Cross Clubu, kde rodiny s dětmi měly možnost vidět například promenádu v oblecích filmových postav nebo si mohli zabojovat se světelnými meči. Celkem se jich tu sešlo několik stovek.

Průvod z Václavského náměstí přes náměstí Republiky na Staroměstské náměstí se uskutečnil jako součást oslav českého Dne Star Wars. Program poté pokračoval po celý den. Celé rodiny se tu zúčastnily workshopů, soutěží a přednášek na téma Hvězdných válek nebo také promenády v oblecích. A že o věrné kopie kostýmů nebyla nouze.

„Na místě, kde se nacházíme, probíhá již třetí český Star Wars Den. Celou akci se snažíme koncipovat pro rodiny s dětmi o víkendu. Lidé tu můžou vyjádřit svou lásku k fenoménu Star Wars. Pochodu se podle našich odhadů zúčastnilo 50 až 100 lidí. Klubem prošlo asi 300 a 400 lidí,“ říká redaktorovi Blesk.cz organizátor Vlastimil Šprta (33).

Přehlídka i boje s meči

Doprovodný program si všichni zúčastnění náležitě užívali. „Jsou tu přednášky na téma Star Wars od českých odborníků a kromě toho je tu také kreativní program pro děti. Například si můžou zastřílet na střelnici, zabojovat si se světelnými meči nebo malovat sádrové odlitky postav z Hvězdných válek,“ popisuje dále Šprta.

Den Star Wars fanoušci po celém světě pravidelně slaví čtvrtý květnový den. Čeští pořadatelé akci tradičně organizují o víkendu, aby ji mohlo navštívit více zájemců než v běžný pracovní den. Přímo 4. květen byl zvolen jako svátek fanoušků Hvězdných válek kvůli podobnosti v anglické výslovnosti věty „Ať tě provází síla“, která zní „May the Force (fourth) be with you“.

Oblíbené postavy

„Jedna z hlavních akcí byla dětská kostýmová promenáda. Té další generaci fanoušků se tím snažíme ukázat, o čem to vlastně je, a hlavně, co v nich je,“ dodává Šprta. Akce probíhala za podpory fanoušků Hvězdných válek sdružujících se do charitativních organizací, jako byla hlavně Rebel Legion nebo 501st Garrison. Právě díky těmto lidem tu tak mohli návštěvníci potkat postavy ze všech filmů Hvězdných válek.

Vyfotit se děti mohly například s princeznou Leiou, imperiálními stormtroopery nebo také Lukem Skywalkerem, čehož využívaly. Tatínkové si naopak osvojili bojové umění Jediů ve výcvikovém táboře. U dívek naopak vedly workshopy, kde si mohly vytvořit čelenky s motivem Hvězdných válek nebo kreslit na odlitky oblíbených droidů jako R2-D2 nebo BB-8 ze sedmého dílu.

První část oblíbené sci-fi série měla premiéru v květnu 1977. Osmý díl nazvaný Star Wars: Poslední z Jediů bude mít premiéru letos 15. prosince. Loni v prosinci nečekaně zemřela Carrie Fisherová, představitelka jedné z hlavních postav, princezny Leiy. Natáčení všech scén do poslední epizody vesmírné ságy ale stihla dokončit.

ZPĚT PŮVODNÍ ČLÁNEK MEDIÁLNÍ REFERENCE