Starforce 2010

Základní informace:
Datum akce: 10. – 12. září 2010
Město: Bygoszcz
Země: Polsko
Spolupráce: Eagle Base, Polish Garrison

O akci:

StarForce je jednou z největších Star Wars událostí v Polsku, kterou pořádaly, sponzorovaly a podporovaly úřady maršálka Kujavsko-pomořského vojvodství, starosty města Bydhoště (Bydgoszcz) a Kujavsko-pomořská turistická organizace.

O program se staral bydhošťský Star Wars fanklub, toruňské Star Wars Impérium a samozřejmě Polish Garrison z 501. legie a Eagle Base z Rebel Legion.

Právě Eagle Base na tuto akci pozvala členy Lion Outpost, a ačkoli toto pozvání proběhlo ještě před tím, než byl náš outpost Legií plně schválen, nakonec se tato velká, velmi úspěšná, a velmi dobře zorganizovaná akce stala naší první akcí oficiální.

Starforce 2010 Starforce 2010 Starforce 2010

Pátek:
O dopolední návštěvu sirotčince a nemocnice, kde členové obou legií dětem udělali obrovskou radost svou přítomností a rozdáváním hraček a komiksů od sponzorů, jsme bohužel přišli kvůli dlouhému cestování. A tak první částí programu, které jsme se měli jako zahraniční hosté účastnit, byl jazzový koncert v místním klubu ElJazz pořádaný právě pro zahraniční hosty a sponzory. Koncert byl výborný! Zejména hudba z Cantina v Mos Eisley byla v podání účinkujících něco neuvěřitelného!

Po ubytování, osvěžení, a přivítání se s některými členy Polish Garrison na místních kolejích, jsme se za doprovodu CO Eagle Base ShVagYeRa přesunuli za dalším programem pro „legionáře“ (a členy zmíněných SW fanklubů) v Laser Fight Clubu. Tam jsme ochutnali místní pivo, dokonce i se sirupem, měli možnost se pobýt v Laser game a hlavně se pobavit s ostatními „legionáři“. I přestože nás hlavní program teprve čekal, už tento večer se vydařil a mezi námi a našimi polskými přáteli se začaly formovat velmi přátelské vztahy.

Sobota:
Kolem desáté ráno jsme se s ostatními sešli v převlékárně budovy Opera Nova, ve které se konaly veškeré přednášky, výstavy a prodeje merchandisingu. Doladili jsme kostýmy a jali se jít seřadit k pochodu obou legií. Venku nás již očekávaly davy lidí, které nás k seřadišti téměř nechtěly pustit.

Několikaminutový pochod ulicemi města byl veden Davidem Prowsem (mužem, jenž trávil natáčení v obleku Dartha Vadera), odehrával se za zvuku živé kapely a končil na velkém pódiu nedaleko Opery, které bylo jakýmsi druhým středobodem akce. Kromě dvou Vaderů, tradičních stormtrooperů a rebelských vojáků a pilotů, bylo možno v něm zahlédnout např. rudé gardisty, uvězněného Hana Sola v podání našeho Blaira, Leiu v bikinách v podání naší Padmé, Visas Marr, extrémně vysokého Jediho nebo dokonce Ewoka. Na pódiu, po představení Davida Prowse proběhla předváděčka všech přítomných kostýmů obou legií, při které nás dětská část publika velmi překvapila – děti neměly nejmenší problém poznat jednotlivé postavy, rozeznat typy imperiálních trooperů a zařadit verze kostýmů do správných epizod.

Zbytek dopoledne i odpoledne jsme strávili korzováním po prostorách conu. Fotili jsme se s dětmi i dospělými, poskytovali rozhovory, prozkoumali výstavy a přednášky a opatřili si podpisy a fotky Davida Prowse. Z dalších programových aktivit legií jsme se účastnili teprve druhé realizace rebelské hry Diplomatic Mission.

O co šlo? Coby kladné postavy jsme dětem, které nás oslovily s otázkou, zda jsme na diplomatické misi, rozdávali nálepky, které měly za úkol sesbírat, aby vyhrály některou z věcných cen. Samozřejmě jsme je rozdávali tak, aby to neuzřely imperiální hlídky. Celá hra byla velmi zábavná a dle reakcí dětí i velmi úspěšná.


Starforce 2010 Starforce 2010 Starforce 2010

Z programu, který jsme měli možnost vidět, stojí za zmínku úžasný výcvik dětí-klonů odehrávající se na hlavním pódiu, a panel s Davidem Prowsem. Samozřejmě, že se konalo mnohem větší množství zajímavých akcí a přednášek, ovšem v polštině, takže díky jazykové bariéře pro nás mělo většinou smysl pouze nahlédnout.

Z výstavy nás pak kromě nádherných modelů lodí zaujaly zejména nášivky obou legií, sbírka keramiky a samozřejmě polský tábor tuskenů, který jsme měli možnost vidět už na Triconu. Večer, po skončení akce v Opeře a krátké relaxaci v nákupním centru, jsme se ještě na chvíli zastavili v klubu Kubryk, kde všichni podílející se na programu, dokonce i s panem Prowsem, odpočívali a bavili se u piva. Bohužel nás druhý den čekala dlouhá cesta domů, a tak jsme se velmi brzy rozloučili a přišli tak nejen o nesporně zábavný večer, ale i návštěvu Obi-Wanovy ulice v nedaleké vesnici Graboviec, která se konala druhý den. I přesto, že jsme se mnoha částí programu nemohli plně zúčastnit, to, čeho jsme byli součástí, jsme si velice užili. Byli jsme překvapeni množstvím lidí, přátelskou atmosférou a mírou fanouškovství Poláků.

Neuvěřitelně perfektní byla i celková organizace a zajištění nás coby hostů po stránce ubytování i stravování. Doufáme tedy, že se za rok na StarForce vrátíme ve větším počtu, a že budeme moci přispět svou troškou do mlýna a více pomoci s programem. Děkujeme všem organizátorům, účastníkům a hlavně Eagle Base za pozvání, které nám umožnilo nasbírat spoustu nádherných zážitků.


Účastnili se:
Bossi Blair Padmé
Bossi Blair Padmé


ZPĚT FOTO Z AKCE